Fertilizanti si biostimulatori
Ghivece, jardiniere si accesorii
Masini si aparate pentru gradina
Scule, unelte si accesorii constructii
Mobilier exterior si accesorii
Mobilier interior si accesorii
Fertilizant foliar NUTRIFORT CEREAL, 10 L – mangan, cupru, zinc, magneziu și sulf




Nu s-a putut încărca disponibilitatea ridicării
NUTRIFORT CEREAL este un fertilizant foliar concentrat, formulat ca suspensie, destinat în special cerealelor păioase și altor culturi la care este necesară completarea nutriției cu mangan, cupru, magneziu și zinc.
Formula se remarcă prin concentrațiile ridicate de mangan – 11%, cupru – 4,3% și zinc – 3,7%, completate cu azot nitric, magneziu, sulf și molibden. Elementele nutritive contribuie la funcționarea normală a proceselor enzimatice, fotosintezei și metabolismului plantelor.
NUTRIFORT CEREAL este recomandat în special pentru grâu, orz, triticale și ovăz, unde programul indicat cuprinde trei aplicări de câte 1 L/ha. Produsul poate fi utilizat și la sfeclă de zahăr, cartof, pomi și arbuști fructiferi, morcov, ceapă și salată.
La doza standard de 1 L/ha, ambalajul de 10 L este suficient pentru 10 ha la o singură aplicare. Pentru un program complet de trei tratamente la cereale, același ambalaj acoperă aproximativ 3,33 ha.
Important: NUTRIFORT CEREAL este un fertilizant și nu este produs de protecție a plantelor. Utilizarea produsului completează programul de nutriție și nu înlocuiește tratamentele fitosanitare sau fertilizarea de bază necesare culturii.
Procentele din eticheta produsului sunt exprimate masă/masă – % m/m. Pentru ambalajul de 10 L, eticheta declară o greutate netă de 16,50 kg.
| Element nutritiv | Conținut declarat | Formă | Cantitate calculată în 10 L |
|---|---|---|---|
| Azot total – N | 5% | Integral sub formă de nitrat | 825 g N |
| Oxid de magneziu – MgO | 1,6% | Complet solubil în apă; echivalent cu 0,96% Mg |
264 g MgO aproximativ 158,4 g Mg |
| Trioxid de sulf – SO3 | 9% | Complet solubil în apă; echivalent cu 3,6% S |
1,485 kg SO3 aproximativ 594 g S |
| Cupru – Cu | 4,3% | Din sulfați, complet solubil în apă | Aproximativ 709,5 g Cu |
| Mangan – Mn | 11% | 4% din sulfat + 7% din nitrat; complet solubil în apă | Aproximativ 1,815 kg Mn |
| Zinc – Zn | 3,7% | Din clorură, complet solubil în apă | Aproximativ 610,5 g Zn |
| Molibden – Mo | 0,006% | Din molibdat de sodiu, complet solubil în apă | Aproximativ 0,99 g Mo |
Cantitățile de nutrienți din ambalaj sunt calcule matematice realizate pe baza procentelor m/m și a greutății nete oficiale de 16,50 kg pentru varianta de 10 L.
Manganul este implicat în numeroase procese enzimatice și în funcționarea aparatului fotosintetic. Aprovizionarea adecvată este importantă pentru menținerea metabolismului normal și a dezvoltării vegetative, în special la culturile sensibile la deficitul acestui microelement.
Cuprul participă la funcționarea mai multor sisteme enzimatice și la procesele de oxidare-reducere din metabolismul vegetal.
Zincul este un microelement implicat în activitatea enzimatică, metabolism și procesele de creștere. Un aport insuficient poate afecta dezvoltarea normală a plantelor.
Magneziul este un element central al moleculei de clorofilă și este implicat în fotosinteză și în activitatea mai multor enzime.
Sulful participă la formarea aminoacizilor și proteinelor și contribuie la funcționarea normală a metabolismului plantei.
| Cultură | Doză | Număr tratamente | Moment de aplicare |
|---|---|---|---|
| Grâu, orz, triticale, ovăz | 1 L/ha | 3 tratamente | Un tratament toamna, de la stadiul de 3 frunze; primăvara, primul de la reluarea vegetației până la al doilea internod, iar următorul după formarea spicului |
| Sfeclă de zahăr | 1 L/ha | 1 tratament | În faza de 4–6 frunze |
| Cartof | 1 L/ha | 1 tratament | După înflorire |
| Pomi fructiferi și arbuști | 1 L/ha | 2 tratamente | La înmugurire și după recoltare |
| Morcov, ceapă, salată | 1 L/ha | 2 tratamente | La intervale de 10–14 zile |
Limită pe sezon: nu depășiți doza cumulată de 3 L/ha pentru aceeași cultură într-un sezon.
Deoarece doza oficială este de 1 L/ha pentru culturile menționate, ambalajul de 10 L acoperă 10 ha / 100.000 m² la o singură aplicare.
| Program | Consum total | Suprafață acoperită cu 10 L |
|---|---|---|
| O singură aplicare × 1 L/ha | 1 L/ha | 10 ha / 100.000 m² |
| Două aplicări × 1 L/ha | 2 L/ha/sezon | 5 ha / 50.000 m² |
| Trei aplicări × 1 L/ha | 3 L/ha/sezon | Aproximativ 3,33 ha / 33.333 m² |
Eticheta indică doza de 1 L produs/ha și un volum de apă cuprins între 150 și 1.000 L/ha. Cantitatea introdusă într-un rezervor de 10 L depinde, prin urmare, de volumul de apă utilizat efectiv pe hectar.
Formula de calcul: cantitatea la 10 L = 1.000 ml produs/ha ÷ volumul de apă în L/ha × 10.
| Volum apă | Doză produs | Cantitate calculată la 10 L apă |
|---|---|---|
| 150 L/ha | 1 L/ha | Aproximativ 67 ml/10 L |
| 200 L/ha | 1 L/ha | 50 ml/10 L |
| 300 L/ha | 1 L/ha | Aproximativ 33 ml/10 L |
| 400 L/ha | 1 L/ha | 25 ml/10 L |
| 600 L/ha | 1 L/ha | Aproximativ 17 ml/10 L |
| 1.000 L/ha | 1 L/ha | 10 ml/10 L |
Cantitățile la 10 L sunt calcule matematice realizate în interiorul intervalului oficial de 150–1.000 L apă/ha. Calibrați echipamentul astfel încât să respectați doza de 1 L produs/ha.
NUTRIFORT CEREAL poate fi utilizat și prin sistemele de irigare, inclusiv prin picurare. Pentru fertigare, eticheta indică să nu fie depășită concentrația de 0,3%.
Respectați parametrii instalației de fertigare și evitați concentrații mai mari decât valoarea indicată pe etichetă.
La grâu, orz, triticale și ovăz, respectați poziționarea celor trei aplicări prevăzute pe etichetă. Tratamentul din toamnă începe de la stadiul de 3 frunze, iar cele două tratamente de primăvară sunt distribuite între reluarea vegetației și perioada de după formarea spicului.
Deoarece formula are concentrații ridicate de mangan, cupru și zinc, nu creșteți doza peste 1 L/ha pentru a încerca să corectați mai rapid o carență. Respectați limita maximă de 3 L/ha/cultură/sezon.
Înainte de intervenție, diferențiați carențele nutritive de simptomele produse de compactare, exces de apă, pH necorespunzător, temperaturi scăzute, boli sau probleme ale sistemului radicular.
Pentru confirmarea unei carențe și ajustarea programului de nutriție, analiza foliară și analiza solului oferă informații mai precise decât evaluarea exclusiv vizuală.
Eticheta menționează o bună miscibilitate cu pesticidele, dar solicită efectuarea unui test separat de compatibilitate înaintea fiecărei combinații noi.
Compatibilitate chimică: fișa cu date de securitate indică drept materiale incompatibile acizii, pulberile metalice și oxidanții puternici.
PERICOL – produs destinat numai utilizării profesionale.
Produsul este destinat în principal completării nutriției cerealelor păioase cu mangan, cupru, magneziu și zinc. Poate fi utilizat și la sfeclă de zahăr, cartof, pomi și arbuști fructiferi, morcov, ceapă și salată.
Doza este de 1 L/ha la fiecare aplicare, într-un program de trei tratamente. Doza cumulată este de 3 L/ha/sezon.
Cantitatea depinde de volumul de apă/ha. La 200 L apă/ha se folosesc calculat 50 ml/10 L, la 400 L apă/ha 25 ml/10 L, iar la 1.000 L apă/ha 10 ml/10 L, păstrând doza de 1 L produs/ha.
La o singură aplicare de 1 L/ha, ambalajul acoperă 10 ha. Pentru un program complet de trei aplicări, precum cel de la cereale, acoperă aproximativ 3,33 ha.
Da. Eticheta permite utilizarea în sistemele de irigare, inclusiv prin picurare, fără depășirea concentrației de 0,3%.
Eticheta indică o bună miscibilitate cu pesticidele, dar recomandă efectuarea unui test de compatibilitate separat înaintea fiecărei combinații noi.
Da. Produsul este clasificat ca periculos și necesită echipament individual de protecție. Poate provoca iritarea pielii, leziuni oculare grave și efecte asupra organelor în cazul expunerii prelungite sau repetate prin inhalare. Respectați integral eticheta și fișa cu date de securitate.
Codul actual publicat pe Hectarul.ro pentru NUTRIFORT CEREAL 10 L este ART003548.
Sursă tehnică verificată: pagina oficială NUTRIFORT CEREAL, eticheta produsului și fișa cu date de securitate publicate de Agro-Est Muntenia. Ultima verificare: 10 august 2026. Cantitățile de nutrienți din ambalaj, dozele calculate pentru 10 L apă și suprafețele acoperite sunt calcule matematice realizate pe baza valorilor oficiale declarate. Eticheta fizică și documentația aferentă lotului comercializat au prioritate.
| Compozitie | Azot total: 5% N, integral nitric MgO: 1,6% = 0,96% Mg SO₃: 9% = 3,6% S Cupru: 4,3% Cu, din sulfați Mangan: 11% Mn – 4% din sulfat + 7% din nitrat Zinc: 3,7% Zn, din clorură Molibden: 0,006% Mo, din molibdat de sodiu |
| Fisa cu date de securitate | Descarcă fișa cu date de securitate |
Rămâi conectat cu noutățile!
Înscrie-te la newsletter și primește direct în inbox informații despre produse noi, oferte speciale și recomandări utile.
Multumesc pentru abonare!
Acest email este deja înregistrat!