Fertilizanti si biostimulatori
Ghivece, jardiniere si accesorii
Masini si aparate pentru gradina
Scule, unelte si accesorii constructii
Mobilier exterior si accesorii
Mobilier interior si accesorii
Fertilizant foliar SulfaMax 80, 5 L – azot amoniacal și sulf hidrosolubil



Nu s-a putut încărca disponibilitatea ridicării
SulfaMax 80 este un fertilizant foliar lichid pe bază de tiosulfat de amoniu, formulat pentru furnizarea rapidă a azotului amoniacal și a sulfului hidrosolubil. Produsul este recomandat pentru prevenirea și corectarea carențelor de azot și sulf la culturile agricole și horticole.
Formula conține 15,6% azot amoniacal și 84,5% SO3 hidrosolubil, în procente masă/volum. Eticheta declară conținutul de trioxid de sulf ca fiind echivalent cu 26% sulf.
Asocierea dintre azot și sulf susține formarea clorofilei, metabolismul azotului, sinteza aminoacizilor și producerea proteinelor. SulfaMax 80 poate fi utilizat la cereale păioase, rapiță, cartof, sfeclă de zahăr, soia, porumb, legume și viță-de-vie.
| Componentă | Conținut declarat |
|---|---|
| Azot total – N | 15,6% masă/volum |
| Azot amoniacal – N | 15,6% masă/volum |
| Trioxid de sulf hidrosolubil – SO3 | 84,5% masă/volum |
| Echivalent de sulf declarat pe etichetă | 26% S |
| Ingredient | Tiosulfat de amoniu – CAS 7783-18-8 |
| pH | 7,9, produs nediluat |
| Densitate | 1,33 g/ml |
| Formulare | Îngrășământ lichid în soluție |
| Încadrare | CFP 1(C)(I)b(ii) – îngrășământ anorganic lichid compus cu macroelemente |
| Ambalaj | 5 L |
SO3 reprezintă forma convențională în care este exprimat conținutul de sulf al fertilizantului. Valoarea de 84,5% nu trebuie prezentată drept procent de sulf elementar.
| Element | Rol principal |
|---|---|
| Azot amoniacal | Participă la formarea clorofilei, aminoacizilor, proteinelor și țesuturilor vegetative. |
| Sulf | Intră în structura aminoacizilor cisteină și metionină și contribuie la sinteza proteinelor și enzimelor. |
| Azot și sulf | Raportul dintre cele două elemente influențează valorificarea azotului și formarea proteinelor vegetale. |
| Cultură | Doză | Momentul aplicării | Număr de aplicări |
|---|---|---|---|
| Cereale păioase – tratament preventiv | 2–3 L/ha | Primăvara, înainte de împăiere | 1 tratament |
| Cereale păioase – carențe severe | 4–6 L/ha | La identificarea unei deficiențe severe de azot sau sulf | Conform necesității recunoscute și etichetei |
| Rapiță | 2–3 L/ha | Înainte de începutul alungirii tulpinii | 1 tratament |
| Cartof | 2–3 L/ha | Când plantele acoperă intervalul dintre rânduri | 1 tratament; se poate suplimenta dacă apar simptome de carență |
| Sfeclă de zahăr | 2–3 L/ha | În faza de 4 frunze | 1 tratament |
| Soia | 2–3 L/ha | În stadiul de 2–4 frunze trifoliate desfășurate | 1 tratament |
| Porumb | 2–3 L/ha | În intervalul de 4–8 frunze | Conform necesarului culturii |
| Legume | 2–3 L/ha | În perioadele cu necesar recunoscut de azot și sulf | Conform etichetei și stării culturii |
| Viță-de-vie | 2–3 L/ha | În perioadele cu necesar recunoscut de azot și sulf | Maximum 4 tratamente pe an |
Important: utilizați produsul numai în cazul unui necesar recunoscut și nu depășiți dozele de aplicare. Doza de 4–6 L/ha este destinată carențelor severe la cerealele păioase și nu reprezintă doza preventivă uzuală.
Eticheta exprimă doza în litri pe hectar, fără să stabilească un volum universal de apă. Cantitatea introdusă într-o pompă de 10 L depinde de volumul de soluție distribuit pe hectar și de suprafața acoperită de rezervor.
| Doză/ha | La 150 L apă/ha | La 200 L apă/ha | La 300 L apă/ha |
|---|---|---|---|
| 2 L/ha | aproximativ 133 ml/10 L | 100 ml/10 L | aproximativ 67 ml/10 L |
| 3 L/ha | 200 ml/10 L | 150 ml/10 L | 100 ml/10 L |
| 4 L/ha | aproximativ 267 ml/10 L | 200 ml/10 L | aproximativ 133 ml/10 L |
| 6 L/ha | 400 ml/10 L | 300 ml/10 L | 200 ml/10 L |
Doză orientativă uzuală: la un volum de 200 L apă/ha, se folosesc 100–150 ml SulfaMax 80 în 10 L apă pentru doza de 2–3 L/ha. Pompa de 10 L trebuie să acopere aproximativ 500 m².
Valorile din tabel sunt calcule matematice, nu concentrații universale. Calibrați echipamentul și determinați suprafața acoperită efectiv de 10 L de soluție înaintea tratamentului.
| Doză utilizată | Suprafață acoperită cu 5 L |
|---|---|
| 2 L/ha | 2,5 ha sau 25.000 m² |
| 3 L/ha | Aproximativ 1,67 ha sau 16.667 m² |
| 4 L/ha | 1,25 ha sau 12.500 m² |
| 6 L/ha | Aproximativ 0,83 ha sau 8.333 m² |
Suprafața este calculată pentru o singură aplicare. La doza uzuală de 2–3 L/ha, ambalajul de 5 L este suficient pentru aproximativ 1,67–2,5 ha.
SulfaMax 80 trebuie utilizat preventiv la culturile cu necesar ridicat de sulf sau imediat după identificarea simptomelor de carență. Aplicarea înainte ca deficitul să devină sever permite culturii să valorifice mai eficient azotul disponibil.
La rapiță, tratamentul se poziționează înainte de începutul alungirii tulpinii. La cereale, aplicarea preventivă se face primăvara, înainte de împăiere. Dozele de 4–6 L/ha se rezervă situațiilor în care există o carență severă recunoscută.
SulfaMax 80 completează fertilizarea de bază, dar nu înlocuiește automat necesarul total de azot și sulf al culturii. Doza trebuie corelată cu analiza solului, fertilizarea aplicată anterior, starea plantelor și producția urmărită.
SulfaMax 80 poate fi aplicat împreună cu anumite produse pentru protecția plantelor și alți fertilizanți, numai după verificarea compatibilității fizico-chimice și a toleranței culturii.
Atenție: SulfaMax 80 provoacă o iritare gravă a ochilor – H319.
SulfaMax 80 este un fertilizant foliar lichid pe bază de tiosulfat de amoniu, care furnizează azot amoniacal și sulf hidrosolubil.
Produsul conține 15,6% azot total masă/volum, întreaga cantitate fiind declarată sub formă de azot amoniacal.
Nu. Valoarea de 84,5% se referă la SO3 hidrosolubil exprimat masă/volum. Eticheta indică această valoare ca fiind echivalentă cu 26% S.
Doza uzuală este de 2–3 L/ha. La cerealele păioase cu deficiențe severe de azot sau sulf, eticheta permite majorarea dozei la 4–6 L/ha.
La un volum de 200 L apă/ha se folosesc aproximativ 100–150 ml în 10 L apă pentru doza de 2–3 L/ha. Pompa de 10 L trebuie să acopere aproximativ 500 m².
La doza uzuală de 2–3 L/ha, ambalajul de 5 L ajunge pentru aproximativ 1,67–2,5 ha la o singură aplicare.
Da. La rapiță se aplică 2–3 L/ha, într-un singur tratament, înainte de începutul alungirii tulpinii.
Da. Pentru tratamentul preventiv se folosesc 2–3 L/ha, primăvara, înainte de împăiere. În cazul unei carențe severe, doza poate fi majorată la 4–6 L/ha.
Produsul poate fi inclus în anumite amestecuri după efectuarea unui test de compatibilitate și a unui tratament de probă pe o suprafață mică. Se evită acizii, bazele și agenții oxidanți puternici.
Produsul este clasificat Eye Irrit. 2, H319 și poate provoca o iritare gravă a ochilor. În timpul utilizării trebuie purtat echipament de protecție a ochilor.
Informațiile sunt structurate pe baza etichetei SulfaMax 80 și a fișei cu date de securitate emise în 2025. Dozele la 10 L și suprafețele acoperite sunt calcule matematice derivate din dozele la hectar. Eticheta fizică a ambalajului de 5 L și documentația lotului livrat au prioritate.
Rămâi conectat cu noutățile!
Înscrie-te la newsletter și primește direct în inbox informații despre produse noi, oferte speciale și recomandări utile.
Multumesc pentru abonare!
Acest email este deja înregistrat!